Klorojenik asit olarak bilinen çok önemli bir antioksidan madde içerir. Türk kahvesi gibi hazırlanarak içilen yeşil kahvenin faydaları şöyledir:

Diyabete iyi gelir. Kan dolaşımındaki şeker seviyesini düşürür. Bu sayede şeker hastalığına yarar sağlar.
Çeşitli antioksidan maddeler içerir. Güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu için bazı kanser türlerine, kalp hastalıklarına, artrit ve alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar. Kan dolaşımındaki glikoz düzeylerini kontrol eder. Hücreleri yeniler.
Karaciğere yarar sağlar. Karaciğeri toksin, zararlı madde ve yağ birikmesinden arındırır.
Depresyona iyi gelir. Ruh halini iyileştirir. Odaklanmayı kolaylaştırır. Hafızaya yarar sağlar. Yorgunluğu giderir.
Kan dolaşımını düzenler. Bu sayede tansiyon rahatsızlığını önler. Yüksek tansiyon rahatsızlığı, felç, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kan dolaşımını düzenleyerek bu hastalıkların oluşmasını engeller.
Kolesterolü dengeler. Kötü kolesterol olarak bilinen ‘düşük yoğunluklu lipoprotein’ birçok kardiyovasküler hastalığa sebep olur. Kötü kolesterolü düşürerek birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını engeller.
Beyin sağlığına fayda sağlar. Alzheimer ve diğer birçok beyin rahatsızlığına karşı koruma sağlar. Unutkanlığa iyi gelir.
Kalp sağlığını korur. Klorojenik asit içermesi sebebiyle kalp hastalıklarını tetikleyecek birçok rahatsızlığa karşı koruma sağlar. Kan damarlarına iyi gelir. Diyabet, tansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıkları önleyerek kalp hastalıklarını uzak tutar.
Enerji verir. Vücuttaki enerji seviyesini gün boyu yüksek tutmaya yardım eder.

KAYNAK


0 Comments

Bir Cevap Yazın ve Bize Destek Olun

%d blogcu bunu beğendi: