Ağrı başlamadan önce 3 aşamada migren belirtileri oluşur. Bu belirtiler; ön belirtiler, aura ve atak olarak adlandırılır.

  • Ön belirtiler ağrılar başlamadan önce oluşan ilk belirtilerdir. Ağrıdan 2 gün önce ortaya çıkabilir. Herkeste ortaya çıkmayan belirtilerdir. Bu aşamadan depresyon, sürekli esneme, sinirli ruh hali, stres, kabızlık, boyun ağrıları ve aş erme gibi durumlar görülür.
  • Aura ikinci aşama olarak isimlendirilir. Ataktan önce veya sonra görülebilir. Herkes tarafından kesin olarak yaşanmaz. Bazı kişilerde auralı ve aurasız migren olarak ikiye ayrılır. Aura belirtileri, görsel ve duyusal olabilir. Görsel belirtilerde kişi ışığa karşı hassaslaşır. Gözlerinin önünde noktalar uçuşabilir. Bulanık görüntü oluşabilir. Duyusal aurada dilde, ağızda uyuşma, kol ve bacaklarda iğne batma hissi yaşanabilir. Sese, gürültüye karşı hassasiyet oluşur.
  • Atak aşaması ağrının görüldüğü aşamadır. Genellikle başın tek bir tarafında zonklama şeklinde migren ağrısı görülür. Bazen başın iki tarafında oluşur. Kişi kokuya, sese ve ışığa karşı hassas hale gelir. Baş dönmesi, gözlerde kararma, mide bulantısı ve kusma görülebilir.

KAYNAK


0 Comments

Bir Cevap Yazın ve Bize Destek Olun

%d blogcu bunu beğendi: