Bebeklerde Akıllı Telefon Etkisi makalesi hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Bebeklerde Akıllı Telefon Etkisi

Akıllı telefonların çok beğendiğim bir özelliği var. Ekran süresi… Günde kaç saat internete bağlanıyorsunuz, hangi uygulamalarda ne kadar zaman geçiriyorsunuz detaylı bilgi veriyor. Peki günde ne kadar süreyi okumakla geçiriyoruz? İstatistikler Türk insanı adına çok da iyi şeyler söylemiyor bu konuda. Maalesef Avrupa’nın en az okuyan ülkelerinden biriyiz. Günde 6 saat televizyon izlemeye, 3 saat internette gezinmeye vakit ayırıyorken kitap okumaya ayırdığımız süre kişi başına sadece 1 dakika. Her anne-baba çocuğunun ‘’akıllı’’ telefonlarla vakit geçirmektense kitap okumasını tercih eder elbet ama unuttuğumuz bir şey var. Biz onlara doğru örnek, uygun bir rol model olabiliyor muyuz?

bebeklerde telefon etkisi
Bebeklerde Akıllı Telefon Etkisi, Bebekler için Kitap Önemlimidir, Bebek Gelişimi İçin Etkili Yöntemler Nelerdir,
Bebekler için Kitap Önemlimidir?

Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmamız için yapmamız öncelikle kendimiz kitap okumalı ve bebeklik döneminden itibaren onlara kitap okumayı günlük rutin haline getirmeliyiz. Peki bebeğimize ne zaman ne tarz kitaplar okumalıyız? Genelde bebekler 6. aydan sonra kitaplar için daha ilgili olsalar da aslında gebelik döneminden itibaren bebeğinize kitap okuyabilirsiniz. 3-6 ay arası bez kitaplar, 6-12 ay arası kalın kartondan bol resimli, az yazılı, somut ifadeler içeren kitaplar tercih edebilirsiniz. Oyuncak sepetine kitap koyarak ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz. Suya dayanıklı kitaplar ile banyo saatleri daha keyifli hale gelebilir. Uyku öncesi rutinlerine kitap okumayı eklemek de oldukça etkili.

Bebek Gelişimi İçin Etkili Yöntemler Nelerdir?

Kitap okurken bebeğinizle ten teması kurmaya (sarılmak gibi..), vurgu-tonlama yapmaya, hayvanların bahsi geçtiğinde taklit yapmaya, aynı kitabı tekrar tekrar okumaya (çocuklar tekrarlara bayılır) dikkat edelim. Ayrıca bebeğiniz büyüdükçe hangi kitabı okuyacağınızı seçmesine izin verelim, kitap sayfalarını görmesini sağlayalım. Bebeklik döneminde 5-10 dakika ile başlayacağınız okuma süresine bebeğinizin ilgisi ve dikkatine göre süreyi belirleyebilirsiniz.

Unutmayın ona kitap okuyarak;
✅Kaliteli etkin zaman geçirmiş olursunuz,
✅Dil gelişimine ve duygusal gelişimine katkı sağlarsınız,
✅Hayal gücünü, görsel hafızasını geliştirirsiniz,
✅Neden sonuç ilişkilerini öğrenmesine yardımcı olursunuz.


0 Comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: